VLÁKNINA- víš že existují 2 druhy ?

17.11.2022

Existují dva základní druhy vlákniny (zastoupené v rostlinách):

Rozpustná: Je tvořena složkami rostlinných buněk, které bobtnají ve vodě je hygroskopická). V tlustém střevě se účinkem baktérií (pomocí fermentačních pochodů) rozkládají na jednodušší složky. Rozpustné frakce vlákniny lidský trávicí trakt dokáže strávit. Je běžnou součástí ovoce, zeleniny, obilovin, ořechů i luštěnin, vždy v různých poměrech. Hlavním účinkem rozpustné vlákniny je vstřebávání nadbytečné vody ze střev a zvětšování objemu stolice. Další důležitou vlastností je ovlivňování hladiny cholesterolu v krvi. V posledních letech se do popředí zájmu dostávají specifické druhy rozpustných forem vlákniny, které se označují pojmem prebiotika.

Nerozpustná: Nejvíce je zastoupena v obilovinách, zelenině, luštěninách a houbách. Je složena z různých složek buněčných stěn a ligninů, které sice vážou vodu, ale nebobtnají. Lidský trávicí systém je neumí rozložit (na rozdíl od přežvýkavců), prochází proto zažívacím traktem nestrávené. Pravidelný příjem této formy vlákniny podporuje střevní funkce (zlepšuje peristaltiku střev) a vylučování zbytků metabolismu včetně různých nežádoucích látek přijímaných běžnou stravou (tzv. mechanické procesy detoxikace).

U vlákniny obecně platí následující v praxi důležité informace:

1. Oba druhy vlákniny (rozpustné i nerozpustné) se nacházejí prakticky ve všech rostlinách, vždy v jiných zastoupeních a vzájemných poměrech. Například v ovoci převažují rozpustné, v zelenině naopak nerozpustné druhy.

2. Vláknina je nesmírně důležitá pro správnou funkci trávicího traktu - zvětšuje objem tráveniny a zlepšuje její průchod ve střevech (rozhoduje tak o stavech zácpy nebo průjmů), slouží jako potrava pro střevní biom. V praxi je proto potřeba konzumovat dostatek potravin s obsahem vlákniny, která je v běžné stravě většiny lidí velmi nedostatková.

3. Vláknina ovlivňuje hodnoty glykemického indexu potravin (snižuje je). U vysokosacharidového stravování tak hraje významnou roli v prevenci před vznikem inzulínové rezistence a cukrovky druhého typu.

4. Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotu. Protože se její trávení odvíjí od úrovně aktivity střevních bakterií a zastoupení rozpustných a nerozpustných forem, byla stanovena její energetická hodnota pouze jako průměrná (necelé 2 kcal na 1 gram).

5. Vláknina je součástí mnoha různých přípravků určených k redukci váhy - díky vstřebané vodě naplňuje žaludek a snižuje chuť k jídlu. Zároveň prodlužuje trávení potravy a působí tak pocit nasycení.

6. Nárazový nadměrný příjem vlákniny může vyvolat nadýmání, plynatost a bolesti v břiše.

7. Vysoký příjem vlákniny může snižovat účinnost některých léků včetně orální antikoncepce.

8. Některé potraviny s vysokým obsahem vlákniny - např.lněné semínko - obsahují rostlinné estrogeny, které se doporučují pro snížení rizika vzniku rakoviny prsu u žen.

Odkaz na naši vlákninu , přikládám zde : https://www.modere.eu/productdetail/fiber