TINNITUS - kde se vzal a co s ním?
Už jste slyšeli název TINNITUS?
A víte, co to znamená? Já to nevěděla do doby, než jsem se s ním setkala. Vlastně jsem ten název do té doby ani neslyšela. Nyní s ním žiju něco málo přes rok. Dříve jsem to moc nevnímala a brala to jako normální věc, jelikož jsem si toho všímala jen když jsem byla v klidu a tichu. Potom jsem zjistila, že hučení slyším pořád a více a tím jsem se na něj začala i více zaměřovat. Na začátku to bylo hodně těžký, protože jsem nemohla ani usnout a když jsem se potřebovala na něco soustředit- rušilo mě to. Nebyla jsem schopná se koncentrovat. V dnešní době, ač je silnější, tak jsem se s ním naučila žít. Neříkám, že je to komfortní, ale dá se to. Jsou samozřejmě i chvíle, kdy je to mnohem intenzivnější až nesnesitelné, ale to jsou naštěstí jen krátké vlny, kterým se dá někdy i předejít. Každopádně co se Tinnitu týče, chystám pro vás vysílání na mé FB stránce s jednou úžasnou ženou, která s ním už žije 5 let.
Prozatím vás tu provedu pár informacemi o něm.
Pod názvem tinnitus se ukrývá ušní šelest, který vnímáme jako šumění, zvonění, syčení, hučení, bzučení, pískání nebo třeba tikání v uších. Jedná se o sluchové vjemy, pro které ale neexistuje žádný zdroj v okolním prostředí. Jsou to jakési vnitřní zvuky, které lidem, kteří tinintem trpí často znemožňují v klidu odpočívat a soustředit se na běžné činnosti.
Termín tinnitus je odvozený z latinského výrazu "tinnire", což v překladu znamená zvonit.
Typ a intenzita šumu se u jednotlivých lidí mohou i výrazně lišit. Někdo slyší šelest jednostranně, jiný vnímá hluk v obou uších a někdo zase tinnitus popisuje jako zvuky přímo v hlavě. Sluchové vjemy pak mohou být vysoké, nízké či hluboké a bývají mírné, příležitostné nebo také konstantní.
Chronický ušní šelest údajně trápí 10-15 % populace. Aby lékaři potíže klasifikovali jako tinnitus, musí se přitom jednat o vnitřní hluk, který je opakovaný a dlouhodobý. S kratšími intervaly šelestu se totiž setká více než polovina lidí a jsou tedy považovány za zcela normální součást života, která by měla sama od sebe v průběhu času vymizet.
Zhruba u 1 % pacientů je tinnitus tak závažný, že výrazně ovlivňuje jejich každodenní fungování a snižuje kvalitu jejich života.
Druhy tinnitu
Tinnitus je možné rozdělit do několika různých kategorií, a to především podle toho, jak dlouho se člověk s obtížemi potýká, nebo na základě zdroje, který šelest v uších vyvolal. Rozlišuje se tak na subjektivní a objektivní tinnitus, akutní a chronický tinnitus, ale také několik dalších specifických typů, jako je tinnitus pulzatorický.
S určitým typem tinnitu trvajícím déle než 5 minut se během života setkala třetina z nás. Ve většině případů se jednalo o tzv. akutní tinnitus, který do několika minut nebo hodin přešel. Obtěžující je především chronický tinnitus. Trvá déle než 6 měsíců, v některých případech hluk v uších pro daného člověka nikdy nekončí. Tinnitus může vést k psychické nepohodě, poruchám soustředění a výkonnosti, depresi, únavě i nespavosti, může způsobovat také bolesti hlavy.
V menšině případů může lékař určitý zvuk detekovat z pacientova ucha, jedná se o tzv. objektivní tinnitus nebo pulzatorický tinnitus.
Jaké má tinnitus příčiny?
Tinnitus sám o sobě není nemocí, kterou by bylo možné vyléčit. Jedná se spíše o příznak jiných obtíží, které se dosud nepodařilo jednoznačně určit. Může se objevit u lidí jakéhokoliv věku, postihuje ženy i muže.
Existuje mnoho různých teorií, které vysvětlují, co šelest v uších způsobuje, a lékaři identifikovali také celou řadu rizikových faktorů, které mají na rozvoj těchto obtíží vliv. Přesný mechanismus jejich vzniku ale stále není známý.
Mezi spouštěče tinnitu patří například:
- ušní potíže – mazová zátka, ušní záněty, poranění ucha, prasknutí bubínku, ztráta sluchu silný sluchový vjem - hlasitý koncert, ohňostroj, výbuch
- obtíže s pohybovým aparátem – nesprávné držení těla, blokáda krční páteře, potíže s čelistním kloubem, úraz
- neurologická onemocnění - Méniérova nemoc, roztroušená skleróza, poranění hlavy
- metabolická onemocnění – diabetes, vysoká hladina lipidů v krvi, nedostatek vitaminu B12
- psychické potíže – dlouhodobý stres, deprese, úzkosti
- kardiovaskulární onemocnění – výkyvy krevního tlaku, ateroskleróza, cévní nemoci
- Covid-19
- jiná onemocnění – např. lymská borelióza, nádory
Mezi časté příčiny obtíží patří různá traumata. Podle lékařů může způsobit tinnitus sport, a to ve chvíli, kdy dojde k poranění ucha nebo třeba k úrazu v oblasti hlavy a krku. Tinnitus ovšem může být také důsledkem chronického napětí krčních svalů a za rozvojem obtíží někdy stojí také dysfunkce čelistního kloubu nebo poškození spánkového kloubu.
Objektivní ušní šelesty mohou vznikat na podkladu patologie cévního zásobení ucha nebo jeho okolí (aneurysma, komprese arteriálního řečiště nebo arterio-venosní spojky). Kromě toho se však tento typ tinnitu někdy rozvíjí ve středoušních svalech, a to buď v oblasti nervus facialis či nervus trigeminus. Často navíc bývá spojený se spasmy v příslušné inervační oblasti.
Pokud se tinnitus pojí se zhoršením sluchových funkcí, jedná se o tzv. sluchový tinnitus. V opačném případě jde o tinnitus senzomotorický, který sice žádné zhoršení sluchových funkcí nezpůsobuje, ale jeho existence může souviset s pohybovým systémem.
Jaké má tinnitus příznaky?
Obtíže člověk zpravidla nejvíce vnímá večer při usínání nebo ve chvíli, kdy odpočívá, je v klidu a kolem je větší ticho. Šelest může být přitom nárazový a mírný, ale v některých případech může jeho intenzita stoupnout takovým způsobem, že ho pacient vnímá permanentně a dokonce i přes působení vnějších zvuků.
Tinnitus je nejčastěji popisován jako:
-šumění,
-pískání,
-hučení,
-zvonění,
-tikání,
-cvakání,
-bzučení,
-bručení,
-syčení,
-mlaskání,
-dunění,
-praskání.
Neustálý hluk, který člověk slyší, může mít výrazný vliv na kvalitu jeho života. Tinnitus totiž zhoršuje soustředění, což se může projevit v práci, ale i při výkonu běžných činností. Šum navíc může obtěžovat natolik, že si člověk není schopen ani dostatečně odpočinout a může trpět nespavostí. To pak negativně ovlivňuje jeho společenský život a vztahy.
Kromě výše zmíněných obtíží se objevují také další potíže, kam patří hlavně deprese, problémy s pamětí, celková únava nebo třeba bolesti hlavy. Tinnitus je navíc často spojený s negativními emocemi, jako je například zoufalství, strach či neklid.
U mnoha lidí trpících tinnitem se pak vyskytuje také sluchová ztráta, která může ovlivnit signály odeslané z ucha do mozku. Tinnitus a ztráta sluchu jsou však dvě odlišné věci. Pokud slyšíme šelest v uších, rozhodně to neznamená, že automaticky ohluchneme. Sluchadla mohou navíc projevy tinnitu zmírnit a sluchovou ztrátu zároveň napravují.
Přibližně u 40 % lidí, kteří se s tinnitem potýkají, se objevuje také hyperakuze. To znamená, že jsou přecitlivělí na běžné zvukové podněty, které ostatní vůbec nevnímají. Jedná se o zvuky o síle 70-80 dB, které mohou u nemocných vyvolávat nepříjemné pocity či dokonce nesnášenlivost.
Tinnitus a jeho léčba
V současnosti neexistuje léčivo nebo metoda, která by fungovala u všech lidí. Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Někdy je využívána barokomora, kde pacienti dýchají čistý kyslík a jsou vystavení tlaku, který odpovídá pobytu 16 metrů pod hladinou vody, což napomáhá prokrvení ucha. Pokud je příčinou zvuku špatné postavení krční páteře či její blokáda, je vhodné docházet na fyzioterapii. Při ztrátě sluchu pomáhají naslouchadla. V případě nespavosti a psychických problémů mohou být předepsána hypnotika, antidepresiva a jiné.
Na zmírnění potíží bývá doporučována také přírodní léčba tinnitu. Nejčastěji je využíván extrakt z listů stromu ginkgo biloba, který je součástí volně prodejných léčivých přípravků.
Při chronickém průběhu je situace složitější, ve většině případů se nedaří onemocnění potlačit výše uvedenými metodami. Člověk se s tinnitem musí naučit žít a snažit se jej tolik nevnímat.
Některé metody mohou pomoci zmírnit potíže a tinnitus tak lépe zvládat:
• TRT terapie (Tinnitus Retraining Therapy) - cílem je naučit pacienta snížit vnímání tinnitu k bodu, kdy mu přestane vadit a naučí se s ním žít
• Kognitivně- behaviorální terapie -je založena na určení spouštěčů tinnitu a situací, které tinnitus zmírňují, na úpravě životního stylu a na technikách, které odvádějí pozornost od tinnitu
• Laserová terapie - využívá k potlačení tinnitu nízkovýkonný laser. Přestože některé studie přinesly pozitivní výsledky, nejsou účinky této metody na chronický tinnitus oficiálně potvrzeny.
• Generátor šumu (tinnitus masker) – lze jej nosit jako sluchadlo. Vysílá speciálně vyladěné šumy překrývající rušivě vnímaný zvuk. Zvukové šumy lze pouštět také do běžných sluchátek.