STŘEVO- Druhý mozek
Význam střevního mikrobiomu v souvislosti s našim zdravím je tématem nejnovějších výzkumů. Mnohé studie za posledních 20 let prokázaly souvislost mezi zdravím střev a imunitním systémem, duševním zdravím, náladou, autoimunitními a endokrinními poruchami, kožními problémy a dokonce rakovinou.
Věděli jste, že jsme nositeli třech buněk mikroorganismů na jednu lidskou buňku? To znamená, že v našem těle je 3x více buněk mikrobů než našich vlastních.
Střevo je náš druhý mozek
V posledních výzkumech byla potvrzena existence osy STŘEVO - MOZEK, která zahrnuje obousměrnou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Toto spojení propojuje emoční a kognitivní centra mozku s periferními střevními funkcemi. Jednoduše řečeno je náš střevní mikrobiom mnohem důležitější než se čekalo, protože souvisí nejen s imunitou, ale také duševním zdravím.
Funkce střev
Střeva obsahují 300 až 500 různých druhů bakterií. Zatímco některé mikroorganismy jsou škodlivé pro naše zdraví, mnoho z nich jsou pro tělo prospěšné a dokonce nezbytné. Střevo má více funkcí, než jen trávit přijímané potraviny. Střeva jsou hlavním orgánem imunitního systému a zamezují prosakování toxinů do krevního řečiště. Funcke mikrobioumu sahá i mimo střevo nejen systematickou produkcí imunitních buněk a protilátek (imunoglobuliny), ale i produkcí hormonů a neurotransmiterů (např. serotonin). Ve střevech se také absorbují vitamíny a minerály.
Jak již bylo zmíněno, střeva prostřednictvím střevní bariéry zabraňují prosakování toxinů do těla. V případě, že máte narušenou střevní bariéru a tedy i mikrobiom, pravděpodobně trpíte syndromem propustného střeva.
Co je propustnost střev
Propustnost střev nastává ve chvíli, kdy je narušená střevní stěna a mohou přes ní do těla proniknout bakterie, toxiny a částečně strávené jídlo, což může vést k zánětům v zažívacím traktu i mimo něj, protože se dostávají do krevního řečiště a způsobují imunitní reakce. Kromě toho se snižuje absorpce živin, vitamínů a minerálů.
Propustnost střeva může způsobit řadu zdravotních potíží jako jsou:
- Potravinové alergie.
- Syndrom chronické únavy.
- Deprese.
- Fibromyalgie: Syndrom chronické bolesti bránící pacientům v běžném životě: bolest svalů, šíje, zad, špatný spánek.
- Kožní poruchy.
- Autoimunitní onemocnění.
Jak můžeme pomoci tomu , aby střeva fungovala správně?
- Jíst zdravě
- Doplňovat dostatek vlákniny
- Jíst zeleninu a ovoce
- Vyhýbat se lékům
- Nestresovat se
- Omezit alkohol
- Doplňovat dostatek tekutin
- Dávat pozor na pesticidy v potravinách
Probiotika a prebiotika
Dostatečná přítomnost probiotik v tenkém střevě je nezbytná pro správné fungování střev a pomáhá předcházet zánětlivým procesům ve střevě. Mohou udržovat střeva zdravá tím, že brání růstu škodlivých bakterií, posilují střevní bariéru po narušení nemocí nebo léky. Probiotika najdeme ve fermentované zelenině (kysané zelí, okurky, kimchi) nebo v kysaných mléčných produktech (kefír), ale lze je také užívat jako doplňky stravy. Některé probiotické doplňky jsou navrženy tak, aby se dostaly až do tlustého střeva, a dosáhly svých účinků. Některé probiotické doplňky se do tlustého střeva nedostanou, protože mohou být zničeny žaludečními kyselinami. Náš doplněk stravy je navržen tak, aby byl vůči kyselinám odolný. Prebiotika podporují růst zdraví prospěšných bakterií ve střevech a navíc určitá prebiotika mohou u lidí, kteří jsou obézní, snížit hladinu inzulínu, triglyceridů a cholesterolu
Nejčastější příznaky poškození střevního mikrobiomu
- Změny hmotnosti - náhle zhubnutí bez změny stravovacích návyků a cvičení může být známkou poškození střev. Může být narušena schopnost střeva absorbovat živiny a regulovat hladinu cukru v krvi. Ztráta hmotnosti může být způsobena růstem bakterií tenkého střeva, zatímco nárůst hmotnosti může být způsoben inzulínovou rezistencí a nutkáním se přejídat v důsledku snížené absorpce živin.
- Chronická únava a poruchy spánku - hormon serotonin, který kromě nálady ovlivňuje také náš spánek, je až z 90% produkován právě ve střevech. Takže poškození střev může ovlivnit i celý spánkový cyklus.
- Potravinová intolerance - potravinová intolerance je výsledkem potíží s trávením určitých potravin a může být způsobená špatnou kvalitou bakterií ve střevech. Intolerance na některé potraviny se projevuje nadýmáním, bolestí břicha a nevolností.
- Kožní problémy - kožní problémy jako jsou ekzémy mohou mít souvislost s poškozením střev. Zánět ve střevech způsobený špatným stravováním nebo potravinovými alergiemi může způsobit prosakování živin do těla a dráždit pokožku, která se poté projeví vznikem ekzémů.
- Autoimunitní onemocnění - předpokládá se že poškození střev zvyšuje tvorbu zánětů a může ovlivnit správné fungování imunitního systému. To může vést k autoimunitním onemocněním, kdy bílé krvinky napadají naš vlastní buňky.
- Deprese - spojení střev a mozku již byla prokázána. A je také důvodem proč je propustnost střev spojena s psychologickými poruchami jako úzkost, deprese či bipolární porucha. Vyléčení střev často souvisí i se zlepšením duševní kondice.